Adress Korespondencyjny Stowarzyszenia: Kowal 87-820 ul. Zamkowa 4

Laury dla Bożeny Sałacińskiej

Bożena Sałacińska, wiceprzewodnicząca Rady Stowarzyszenia Króla Kazimierza zdobyła I miejsca w konkursie „Razem dla Seniorów”. Pomysłodawczynią konkursu była Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.

Dnia 25 października 2022 roku w Pałacu Prezydenckim odbyła się Wielka Gala wręczania nagród laureatom I edycji Konkursu „Razem dla Seniorów”. Nieprzypadkowo idea konkursu narodziła się po wybuchu pandemii COVID–19.

Pandemia stanowiła dla osób starszych ogromne zagrożenie zdrowotne. To właśnie środowisko seniorów doświadczyło w sposób szczególny trudów związanych z funkcjonowaniem w izolacji, w nieznanej i niepewnej sytuacji – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Konkurs miał na celu promowanie i nagradzanie najcenniejszych przedsięwzięcia na rzecz osób starszych. Główną nagrodę w kategorii „Seniorzy Seniorom” z rąk Pierwszej Damy odebrała Bożena Sałacińska wiceprzewodnicząca Rady Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego. Laureatka jest również przewodniczącą Rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Bydgoszczy (KUTW). W ten sposób kapituła doceniła 15-letnią działalność laureatki w ruchu senioralnym.

W okresie pandemii, pełnej, a potem częściowej izolacji Bożena Sałacińska zorganizowała szereg imprez w przestrzeni otwartej. Były tematyczne spacery nordic walking, koncerty „Lato w Botaniku”, zwiedzanie miast pod hasłem „Bydgoszcz to nie tylko starówka”, biesiady oraz spotkania z interesującymi ludźmi w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Odbyły się prelekcje z udziałem funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji, wykłady dotyczące zdrowia, spotkanie z wicemarszałkiem woj. kujawsko-pomorskiego – Zbigniewem Ostrowskim i z zastępcą prezydenta Bydgoszczy – Mirosławem Kozłowiczem. Najmilej wspominane są mikołajkowe odwiedziny u seniorów 80+. Z prezentami przychodzili do seniorów Bożena Sałacińska wraz z Posłem RP Janem Szopińskim – prezydentem Bydgoszczy. Z uwagi na pandemię, spotkania odbywały się przed domami seniorów.

W zakończeniu spotkania laureatka w emocjonalnym wystąpieniu podziękowała Pani Prezydentowej za pomysł zorganizowania konkursu z myślą o seniorach. Podkreśliła również, że do jej sukcesu przyczyniły się koleżanki i koledzy z KUTW, władze uczelni i miasta oraz życzliwi i aktywni „Przyjaciele KUTW”.

Gratulujemy!

Tekst: Miłosz Sałaciński
Fot.: Grzegorz Jakubowski KPRP, Miłosz Sałaciński

 

Skomentuj