Adress Korespondencyjny Stowarzyszenia: Kowal 87-820 ul. Zamkowa 4

Zmarł Jarosław Janczewski

Zdjęcie wykonano podczas zebrania SKKW w Kole, 15 VI 2023 r. Fot. W. Nawrocki

Dnia 18 września 2024 r. zmarł Jarosław Antoni Janczewski (1948–2024), znany bydgoszczanin, długoletni członek Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu – miejscu urodzenia króla Kazimierza Wielkiego, odznaczony Medalem Króla Kazimierza Wielkiego – 15 czerwca 2023 roku. J. Janczewski urodził się w Bydgoszczy, gdzie mieszkał całe życie. Był barwną i lubiana postacią w Bydgoszczy i na Inflantach. Ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Bydgoszczy z tytułem inżyniera. Pracował zawodowo w branży turystycznej. Organizator niezliczonych wypraw, wycieczek po Polsce i świecie. Jego głównymi zainteresowaniami była numizmatyka i turystyka połączona z krajoznawstwem. Od 2004 roku był członkiem Międzynarodowego Bractwa Inflanckiego z siedzibą w Bydgoszczy, posiadał przydomek Lūsis, czyli Ryś. Od 2008 roku pełnił funkcję podczaszego. Jego pasją było medalierstwo, posiadał największy zbiór medali związanych z Królem Kazimierzem III Wielkim. Przez wiele lat był bardzo aktywnym członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Kazimierza III Wielkiego w Bydgoszczy. Autor unikatowej publikacji „Kazimierz Wielki monety i medale”.

Organizował wyprawy, był pilotem i przewodnikiem. Pełnił funkcję prezesa Klub Turystyki Rowerowej „TURKOLE” przy Oddziale Miejskim PTTK, którego był członkiem zarządu, był też prezesem Koła Przewodników PTTK w Bydgoszczy. Napisał kilka książek, związany z redakcją „Świata Inflant” w Bydgoszczy. Odznaczony medalem Zasłużony dla Województwa Bydgoskiego i Złotą Honorową Odznaką PTTK.

Janczewski h. Dołęga był członkiem Związku Szlachty Polskiej Oddział Bydgoszcz. Ociec Jarosława, Jerzy urodził się w Wilnie, dziadek Jarosława, Jan posiadał majątek w Dryświatach, który nabył z żoną Heleną baronową Uszkule Iylenband (4143 ha + 825 ha) w ramach darowizny w dniu 29.01.1892 roklu od ojca Augusta von Eringen. Obecnie Dryświaty wieś na Białorusi, w obwodzie witebskim, w rejonie brasławskim, do 1945 roku miasteczko w Polsce, w województwie wileńskim, w powiecie brasławskim, siedziba gminy Dryświaty.

Ród Janczewskich herbu Dołęga, tytuł szlachecki z ziemią na terenie Inflant północnych otrzymał w 1683 roku od króla Jana III Sobieskiego za udział w bitwie pod Wiedniem. W wyniku I rozbioru Polski tereny te przeszły pod panowanie Rosji. W 2019 roku Jarosław zabrał nas do swoich posiadłości rodowych w Dryświatach – załączone zdjęcie Jarosław wśród Braci Inflanckich.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 23 września o godzinie 12:15 na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

Tekst: Andrzej Bogucki (Bydgoszcz)

Wyrazy najszczerszych kondolencji Rodzinie i Przyjaciołom składa
– Rada i Zarząd Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego.

Kilka zdjęć z ostatnich przedsięwzięć SKWK, w których uczestniczył Jarosław Janczewski.



 

Skomentuj