Adress Korespondencyjny Stowarzyszenia: Kowal 87-820 ul. Zamkowa 4

Imieniny Kazimierza Wielkiego, 4 III 2022 r.

Kazmierz WielkiImię Kazimierz ma korzenie słowiańskie. Stanowi ono złożenie dwóch członów: „kazić”, a więc „niszczyć”, „psuć” oraz „mir”, czyli „pokój”, „spokój”. Kazimierz znaczy zatem: „tego, który burzy spokój”. Imieniny Kazimierza wypadają 4 marca, 22 marca oraz 12 czerwca.

Kazimierz w innych językach

W języku angielskim imię Kazimierz przybiera formę Casimir, w niemieckim Kasimir, a w języku rosyjskim Kazimir.

Znani Kazimierzowie

Święty Kazimierz Jagiellończyk pochodził z królewskiego rodu, był synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Żył w XV wieku. Jego nauczycielem był kronikarz Jan Długosz. Zmarł w młodym wieku na gruźlicę. Jest on patronem Litwy.

Znane osoby o imieniu Kazimierz to na przykład: Kazimierz Wielki (król Polski z dynastii Piastów), Kazimierz Wierzyński (poeta), Kazimierz Kutz (reżyser), Kazimierz Górny (trener piłkarski), Kazimierz Brandys (pisarz), Kazimierz Orłoś (poeta), Kazimierz Dejmek (reżyser teatralny), Kazimierz Deyna (piłkarz), Kazimierz Nycz (biskup).

Jaki jest Kazimierz?

Kazimierz jest najczęściej mężczyzną temperamentnym i pewnym siebie. Imię to było bardzo popularne za czasów panowania dynastii Piastów – miało odzwierciedlać siłę i buńczuczność kolejnych władców. Coś z tych cech posiada również współczesny Kazimierz. Zwykle niełatwo go przekonać do zmiany zdania, bywa bowiem uparty i nieprzejednany. Ponadto czasami jest nieco nadpobudliwy, lubi się kłócić, może czasami mieć skłonności do przejawiania agresji fizycznej. Z drugiej strony – dba o dobro najbliższych mu osób, okazuje im wsparcie oraz zawsze ma dla nich czas.

Kazimierz zwykle jest również człowiekiem bardzo szczodrym, nigdy nie żałuje pieniędzy na niespodzianki i prezenty dla rodziny. Czasem może nawet sprawiać wrażenie osoby rozrzutnej. Lubi również prowadzić bogate życie towarzyskie, często organizuje przyjęcia i zaprasza gości. Swoją pracę stara się wykonywać z zaangażowaniem i wytrwałością.