Adress Korespondencyjny Stowarzyszenia: Kowal 87-820 ul. Zamkowa 4

Konferencja w Brześciu Kujawskim

Konferencja naukowa SKKW w Brześciu Kujawskim na Kujawach

W sobotę 7 grudnia 2024 roku z inicjatywy dr Zdzisława Jana Zasada, prof. Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku – jednego z założycieli i sekretarza generalnego Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu (SKKW) w Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło” odbyła się Konferencja Naukowa pn. Władysław I Łokietek i Kazimierz III Wielki – ojciec i syn, monarchowie z kujawskiej ziemi.
Organizatorami konferencji był zarząd SKKW oraz burmistrzowie królewskich miast Brześcia Kujawskiego i Kowala. Głównym celem konferencji było poszerzenie wiedzy o dorobku królewskich rządów sprawowanych przez Władysława Łokietka i jego syna Kazimierza Wielkiego.
Wiadomym jest, że zarówno Władysław Łokietek jak i jego syn Kazimierz na trwałe zapisali się w pamięć polskiej historiografii. Byli to dwaj wybitni monarchowie, dzięki którym Polska stała się potęgą, odżyła i zaistniała na arenie międzynarodowej. Dzięki nim Królestwo Polskie, mimo częstych wojen z Krzyżakami zostało odbudowane. To Kazimierz Wielki „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. To powiedzenie dokładnie oddaje, jak wielkich czynów dokonał dla kraju, jak bardzo zmienił się kraj podczas jego panowania. Od ponad 7 wieków, pamięć o kujawskich królach jest kultywowana oraz opisywana w licznych wydawnictwach historycznych i naukowych.
Konferencję otworzył i słowo wstępne wygłosił dr Z. Zasada, przybliżając uczestnikom rolę dwóch królów z piastowskiego rodu. Podkreślił, że nad konferencją Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki. Członkostwo w Komitecie Honorowym sprawowali: prof. dr hab. Antoni Barciak – z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Jacek Maciejewski – z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr hab. Barbara Kowalska – prof. Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, dr hab. Stanisław Kunikowski – prof. Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku i prezes Włocławskiego Towarzystwa Naukowego oraz Roman Gołębiewski – starosta włocławski.
Członkami Komitetu Organizacyjnego byli: dr Zdzisław J. Zasada – przewodniczący komitetu, Tomasz Chymkowski – burmistrz Brześcia Kuj, Eugeniusz Gołembiewski – burmistrz Kowala i prezes SKKW, Arkadiusz Ciechalski z Kowala, Anna Marcinkowska z Kowala oraz Wojciech Nawrocki z Gołaszewa – członkowie SKKW. Dr Z. Zasada poinformował, że konferencja mogła się odbyć dzięki sfinansowaniu kosztów przez Romana Gołębiewskiego – starosty powiatu włocławski, a jej książkowe wydanie przez dofinansowanie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego – Piotra Całbeckiego, w pierwszym kwartale 2025 r.
Wśród zaproszonych gości był obecny Stanisław Pawlak z Lubrańca – senator RP, były burmistrz Brześcia Kujawskiego – Wojciech Zawidzki, Stanisław Pawlak – przewodniczący Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego w Łęczycy, kierownictwo BCKiH oraz liczne grono osób zainteresowanych problematyką historii Brześcia Kujawskiego i Kowala.
Wystąpienie prelegentów poprzedziło wręczenie okolicznościowego adresu z podziękowaniem za współorganizację konferencji – T. Chymkowskiemu, burmistrzowi Brześcia Kuj., którego dokonali prezes Stowarzyszenia E. Gołembiewski i sekretarz generalny – dr Z. Zasada. Następnie wiceprezydent Bydgoszczy – Anna Mackiewicz, wiceprezes SKKW wręczyła okolicznościowe życzenia od prezydenta Rafała Bruskiego na ręce burmistrzów Kowala – E. Gołembiewskiego i Brześcia Kuj. – T. Chymkowskiego.
Burmistrz Brześcia Kuj. podziękował za okolicznościowy adres i życzenia, stwierdzając że radość jego jest ogromna, że jako gospodarz miasta i gminy Brześć Kuj. może gościć w Brzeskiej Centrum Kultury i Historii tak znamienitych gości i naukowców. Podziękowała także Zarządowi SKKW za przyjęcie miasta Brześć Kuj. w poczet członków Stowarzyszenia. Ze wzruszeniem oznajmił, że jest to wielkie wydarzenie w nowej historii królewskiego miasta Brześcia Kujawskiego.
Uczestnicy konferencji wysłuchali 12 prelegentów, którzy zaprezentowali ciekawe i interesujące wystąpienia, wszak Kujawy były świadkiem kluczowych wydarzeń w historii Polski. Taka okazja nie rzadko się zdarza, aby w jednym miejscu i czasie można było zapoznać się z problematyką w jaki sposób ojciec – Łokietek i syn – Kazimierz przyczynili się do zjednoczenia Polski, budowy zamków i fortyfikacji, rozwiązywania problematyki polityki kościelnej; prowadzili życie osobiste i małżeńskie, wychowywali potomków; kształtowali politykę z Węgrami, a także przyczynili się do rozwoju i znaczeniu Brześcia Kujawskiego.
Brzeska konferencja była ósmą w historii działalności SKKW, która z pewnością dostarczyła wielu ciekawych informacji i nowego spojrzenia na historię naszego kraju. Niewątpliwie była to fascynująca podróż przez historię średniowiecznego Królestwa Polskiego.
Konferencję prowadziła Krystyna Pawlak z Łęczycy – członek Zarządu i skarbnik SKKW.
Wygłoszone referaty:
Życie codzienne w czasach Władysław Łokietka i Kazimierza Wielkiego – dr Agnieszka Galczak-Froch z Włocławka,
członek WTN;
Zamki i fortyfikacje Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego – jako przykład średniowiecznego układu
obronnego
– dr archi. Piotr Zaniewski ze Szczecina, członek SKKW, który z przyczyn osobistych nie mógł osobiście

wziąć udziału w konferencji, temat ten przedstawił członek Komitetu Organizacyjnego Konferencji mgr Arkadiusz
Ciechalski z Kowala;
Itineraria czyli o podróżach Władysław Łokietka i Kazimierza Wielkiego po zamkach i rezydencjach – mgr Marek Osmałek z Kowala, członek WTN;
Problematykę polityki kościelnej Władysław Łokietka i Kazimierza Wielkiego – ks. dr hab. Lech Król z Włocławka, członek WTN;
O przyczynku do dziejów pieniądza w okresie rozbicia dzielnicowego i w XIV-wiecznej
w Polsce – dr Zdzisław J. Zasada ze Słubicy Dobrej woj. mazowieckie, członek WTN i SKKW;
Władysław Łokietek vs. Kazimierz Wielki: kto był ojcem potęgi Polski? – dr hab. Stanisław Kunikowski z Ciechocinku, prezes WTN, członek SKKW;
Dziedzictwo kulturowe Władysław Łokietka i Kazimierza Wielkiego – dr Anna Prokopiak-Lewandowska – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kowalu, członek WTN;
Życie małżeńskie Władysław Łokietka i Kazimierza Wielkiego – dr Hanna Szczechowicz – Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku, członek WTN;
Koleje życia potomstwa króla Kazimierza Wielkiego – dr hab. Dariusz Karczewski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
Rola Węgier w polityce Władysław Łokietka i Kazimierza Wielkiego – mgr Kamila Szymczak z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki w źródłach polskich i czeskich pochodzenia klasztornego (głównie franciszkanów) – prof. dr hab. Antoni Barciak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek SKKW;
Brześć Kujawski w czasach Władysław Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Rozwój i znaczenie – dr Władysław Kubiak z Włocławka, członek WTN;
Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki – patroni instytucjonalni placówek oświatowych w województwie kujawsko-pomorskim – ks. dr Jacek Kędzierski dyrektor Zespołu Szkół Katolickich we Włocławku.
Przed zakończeniem konferencji Stanisław Pawlak – prezes Łęczyckiego Towarzystwa Naukowego i członek SKKW w imieniu uczestników konferencji złożył podziękowanie na ręce prezesa SKKW E. Gołembiewskiego oraz sekretarza dr Z. Zasady, za podjęcie się organizacji konferencji, która pozwoliła uczestnikom nie tylko zgłębić wiedzę na temat średniowiecznej Polski, ale również lepiej zrozumieć rolę Kujaw w kształtowaniu polskiej państwowości.
Konferencja w Brześciu Kuj. była nie tylko wydarzeniem naukowym, ale również ważnym świętem lokalnej historii i kultury. Organizatorzy, prelegenci oraz uczestnicy zgodnie podkreślali, że dziedzictwo Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego zasługuje na szczególną uwagę i dalsze badania.
Na zakończenie konferencji E. Gołembiewski – prezes i dr Z. Zasada – sekretarz generalny za poświęcony czas i przygotowania poszczególnych tematów wręczyli wszystkim prelegentom oraz członkom komitetu organizacyjnego okolicznościowe podziękowanie. Szczególne podziękowania zostały przekazane dla kierownictwa Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” dla Agnieszki Kubajko – dyrektor i Sylwii Czerwińskiej-Modrzejewskiej – wicedyrektor.
Tradycyjnie, na zakończenie konferencji zaproszono wszystkich referujących i organizatorów do pamiątkowej fotografii, a następnie gospodarz brzeskiego samorządu podjął wszystkim obiadem.

Tekst i fot. Wojciech Nawrocki


Skomentuj