Powstanie publikacji i promocja książki „Jan Nowicki oraz niepospolici z Kowala i okolic” odbyła się dzięki włodarzom trzech samorządów, które partycypowały w kosztach jej wydania, tj. Miasta Kowala, Gminy Kowal i Gminy Baruchowo. Było to kolejne trzecie wydanie, jakie powstało na przełomie 18 lat. W 2006 opublikowany był I tom pt. „Kazimierz Wielki oraz niepospolici z Kowal i okolic”, a w 2008 r. wydano II tom pt. „Piotr Tylicki oraz niepospolici z Kowala i okolic”.
Głównym gospodarzem promocji, było Kolegium Redakcyjne na czele z prof. ucz. dr. Zdzisławem J. Zasadą, dr Anną Prokopiak-Lewandowską, Arkadiuszem Ciechalskim i Anną Marcinkowską, która prowadziła spotkanie. Było ono doskonałym sposobem na promocję książki, a samym autorom biogramów pozwoliło na bliski kontakt z licznie zebranym audytorium. Głównie byli to najbliżsi osób niepospolitych z Kowala i okolic – ważne dla lokalnych społeczności. W książce znalazło się 96 biogramów. Zapewne nie udałoby się opisać tylu niepospolitych, gdyby nie oddanie i poświęcenie 31 ich autorów, którzy wykonali swoją pracę pro publico bono, czyli nieodpłatnie. Podczas promocji książki przez cały czas towarzyszył uczestnikom kapelusz Jana Nowickiego.
Spotkanie było podzielone na kilka bloków:
– pierwszym prelegentem był dr Zdzisław J. Zasada, który wygłosił referat nt. „Co znaczyło i znaczy w tytule publikacji … niepospolici z Kowala i okolic”;
– z drugim referatem nt. „Główny bohater publikacji Jan Nowicki” wystąpiła autorka biogramu dr Anna Prokopiak-Lewandowska, która przedstawiła w skrócie osobę wielkiego aktora urodzonego w Kowalu, Honorowego Obywatela Miasta oraz Honorowego Członka Ochotniczej Straży Pożarnej. Bohater publikacji był wybitnym aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, reżyserem, pedagogiem, pisarzem i poetę.
– z trzecim wystąpieniu Anna Marcinkowska przytoczyła postać Jana Nowickiego w części publikacji pt. „Jan Nowicki we wspomnieniach najbliższych osób”, wśród których byli: siostra Hanna Błażejczyk, Anna Seniuk, Marek Konrad i inni;
– jako ostatni w tej części wystąpił mgr Arkadiusz Ciechalski z referatem nt. „Niepospolici w trzecim tomie słownika biograficznego”, który podkreślił znaczenie biogramów wszystkich osób zamieszczonych w opracowaniu dla kształtowaniu „małych ojczyzn”.
Następnie okolicznościową laudację wygłosił prof. dr hab. Stanisław Kunikowski – prezes Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, który podkreślił wielkie walory publikacji i zasługi jej autorów. Stwierdził, […] że do rąk trafiła kolejna, trzecia już, publikacja naukowa z serii wydawniczej, poświęconej niepospolitym postaciom z Kowala i okolic. Każda z nich poprzedzona jest prezentacją postaci szczególnie zasłużonej dla środowiska lokalnego, a byli nimi urodzeni w Kowalu: Kazimierz Wielki i bp Piotr Tylicki […]. Profesor podkreślił […] że obecne opracowanie związane jest z nie mniej wyjątkową osobą, niezmiernie popularną nie tylko w środowisku regionalnym, ale i ogólnopolskim, jaką jest Jan Nowicki, który tak chętnie podkreślał swe związki z Kowalem […].
Kolejnym punktem spotkania było wręczenie podziękowań autorom biogramów i członkom Komitetu Redakcyjnego. Następnie były okolicznościowe wystąpienia i podziękowania w imieniu władz samorządowych miasta Kowal przekazał je burmistrz – Eugeniusz Gołembiewski, od władz gminy Baruchowo wójt – Joanna Gawłowska oraz gminy Kowal wójt – Stanisław Adamczyk.
Słowa i kwiaty zostały przekazane Grażynie Snopkowskiej z UM Kowal za pomoc w przygotowaniu publikacji i operacyjnym przygotowaniu uroczystości, a Anna Prokopiak-Lewandowska wręczyła kwiaty i upominek prof. Stanisławowi Kunikowskiemu za recenzję publikacji. Na zakończenie promocji wszyscy autorzy biogramów oraz zaproszeni goście stanęli do pamiątkowej fotografii.
Tekst: Wojciech Nawrocki Fot.: Pierwsze od lewej w trzecim rzędzie od dołu - Patryk Han, ostatnie - Rafał Sobierański, pozostałe - Wojciech Nawrocki.
PS. Jak podkreślił burmistrz Eugeniusz Gołembiewski, nakład książki, to tylko i aż tylko 200 egzemplarzy, więc został w trakcie promocji wyczerpany, a co za tym idzie, nie wszyscy mogli stać się jego właścicielem. Zapewnił, że dla osób zainteresowanych planowany jest dodruk. Zamówienia można składać w urzędach trzech samorządów.