Adress Korespondencyjny Stowarzyszenia: Kowal 87-820 ul. Zamkowa 4

660 lat nadania praw miejskich Opocznu

Jubileusz 660 lat nadania praw miejskich Opocznu

Rok 1365 w dziejach Opoczna zapisał się na trwałe. Wtedy to król Kazimierz Wielki nadał Opocznu prawa miejskie. Lokacja Opoczna była częścią szerokiego programu Kazimierza Wielkiego dotyczącego urbanizacji i rozwoju sieci miast w Królestwie Polskim. Opoczno po lokacji stało się ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym w regionie.

W dniu 30 maja 2025 r. odbyły się w Opocznie uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W Opocznie tradycją się stało, żeby kolejne, okrągłe rocznice tego wydarzenia hucznie świętować. Organizatorem tegorocznych uroczystości  było Muzeum Regionalne w Opocznie i Gmina Opoczno, współorganizatorem Miejski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna.

10 lat temu, w 650 rocznicę  nadania praw miejskich Opocznu w mieście odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, barwny korowód, bieg na 100 sążni, historyczna gra miejska. Po 10 latach wróciliśmy myślami, i nie tylko, do czasów gdy Opoczno stało się miastem. 30 maja 2025 r. ruszył  najstarszymi, historycznymi ulicami Opoczna barwny korowód  na czele z królem Kazimierz Wielkim. Co powiedziałby król odwiedzając Opoczno 660 lat po nadaniu przez siebie praw miejskich? Tego mogli się dowiedzieć od narratora parady jej uczestnicy. W orszaku wzięły udział dzieci  i młodzież z przedszkoli, szkół, kluby seniora, Grupa Teatralna „Sermo” MDK, dzieci z kółka teatralnego MDK, rekonstruktorzy z Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej, Chorągwi Rycerskiej Ziemi Piotrkowskiej, drużyny Kasztelanii Inowłodzkiej, zespół wokalny „Cantabile” MDK, Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”, Opoczyńska Orkiestra Miejska. Przemarsz rozpoczął się przy legendarnym Domu Esterki i dalej najstarszymi ulicami Opoczna –  Inowłodzką, Kołomurną, Moniuszki, Staromiejską, Kościelną na  plac Zamkowy. Tutaj, przy zamku Kazimierza Wielkiego, odbyła  się główna część uroczystości rocznicowych podczas których król Kazimierz Wielki potwierdził nadania Opocznu praw miejskich oraz wręczył symboliczne  klucze do miasta – jeden dostał burmistrz Opoczna, a drugi delegacja z partnerskiego, czeskiego Opoczna. W różnych punktach miasta na trasie przemarszu odbywały się inscenizacje teatralne, ukazujące najważniejsze wydarzenia z historii naszego miasta. Następnie korowód ruszył na plac targowy przy Al. Sportowej, gdzie odbył się piknik średniowieczny podczas którego mieszkańcy obejrzeli pasjonujące pokazy walk rycerskich, kramy średniowieczne odtwarzające dawne rzemiosła, mogli posmakować przysmaków z dawnych lat. Nie zabrakło również stoisk instytucji kultury m.in. Muzeum Regionalnego gdzie dużym powodzeniem cieszyło się wykonywanie koron. Każdy chciał chociaż na jeden dzień zostać królem i królewną! Dla smakoszy przygotowano degustację lokalnych przysmaków, serwowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa zewnętrzna „Opoczno za czasów króla Kazimierza Wielkiego” opracowana przez  Muzeum Regionalne w Opocznie.

Partnerem wydarzenia było Województwo Łódzkie. Patronat honorowy objęła Marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska.

Lidia Świątek-Nowicka
Muzeum Regionalne w Opocznie

Fot. Archiw. Muzeum Regionalne w Opocznie

Skomentuj