Adress Korespondencyjny Stowarzyszenia: Kowal 87-820 ul. Zamkowa 4

715. urodziny założyciela Będzina

715. urodziny Kazimierza III Wielkiego, króla polskiego, założyciela Będzina

„Trzydziestego kwietnia w mieście Kowale w ziemi kujawskiej żona Władysława Łokietka, księżna Jadwiga, wydała na świat syna Kazimierza. Jego przyjście na świat i narodziny uznałem za rzecz godną szczególnego wspomnienia i przekazania przyszłym pokoleniom. On bowiem położył kres nadużyciom w Polsce i dał nam nowy zbiór ustaw, a dzięki jego pracy i roztropności, która dała się poznać już u chłopca, odzyskaliśmy rozkwit i spokój państwa. Dzięki jego staraniom i hojności, jego nakładem ozdobiono Królestwo Polskie wzniesieniem bardzo pięknych, murowanych budowli.”

Jan Długosz, „kanonik krakowski, gorliwy badacz dziejów swego narodu”, w „Rocznikach, czyli Kronikach sławnego Królestwa Polskiego” pod datą „Rok Pański 1310” tak „zestawił z największą starannością i dbałością o prawdę historyczną” wydarzenie, gdy „Władysławowi Łokietkowi rodzi się sławny i wielki syn Kazimierz.”

Będzińskie Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce oraz będzińscy członkowie ogólnopolskiego Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego zorganizowali 29 kwietnia 2025 r. tradycyjnie coroczną uroczystość z okazji 715. rocznicy urodzin Kazimierza III Wielkiego, króla polskiego, założyciela Będzina.

„W Imię Pańskie, Amen. Dla podniesienia wspaniałości władzy królewskiej i utrwalenia jej po wieczne czasy, My Kazimierz z bożej Łaski Król Polski. Mając staranie o ulepszenie, poprawę naszego królestwa pozwalamy mieć i na prawie niemieckim magdeburskim lokować pod zamkiem naszym będzińskim miasto, któremu nadajemy nazwę Będzin, aby zostało ono lepiej lokowane i sprawiedliwiej z prawem rządzone” – brzmi fragment aktu lokacyjnego z 5 sierpnia 1358 r. w tłumaczeniu na język polski.

Na historycznej Górze Zamkowej, związanej z osobą monarchy, w kościele Świętej Trójcy, w obrębie którego król ufundował pierwszą murowaną świątynię w mieście, odprawiono Mszę świętą w intencji władcy, wzbogaconą opisem narodzin Kazimierza Wielkiego według Jana Długosza.

Po mszy uczestniczący w niej przedstawiciele samorządowych władz powiatowych i miejskich oraz stowarzyszeń lokalnych (oprócz organizatorów także Towarzystwa Przyjaciół Będzina, Związku Harcerstwa Polskiego Hufca Ziemi Będzińskiej im. Króla Kazimierza Wielkiego oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego) oraz mieszkańcy Będzina złożyli kwiaty przed obeliskiem poświęconym Kazimierzowi Wielkiemu, który w 2010 r., w 700. rocznicę urodzin króla, ufundowało Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce.



Sławomir Brodziński

Skomentuj